- Fotobiomodulační terapie je bezpečný způsob, jak podpořit funkci nejen kožních buněk.
- Při použití infračerveného světla v pulzním módu lze stimulovat buňky hlouběji pod povrchem kůže.
- Vedle podpory hojení při rekonvalescenci některé studie pozorují zvýšenou tvorbu kolagenu a elastinu v kůži.
Terapie červeným a infračerveným světlem je bezpečný a účinný způsob, který se může hodit profesionálním sportovcům i osobám, které se sportovním tréninkům vůbec nevěnují. V dnešní době lze dohledat již několik set vědeckých publikací, které potvrzují účinnost této terapie. Navíc se ukazuje, že fotobiomodulační terapie je nejen účinná, ale současně zcela bezpečná a prakticky bez vedlejších účinků.
Fotobiomodulační terapie stimuluje buňky ke zvýšené tvorbě ATP
Fotobiomodulační terapie využívá svítivých panelů, které vyzařují červené a infračervené světlo. Samotný proces terapie spočívá ve vystavení kůže či oblasti kloubního spojení, které je následně svítivým panelem ozářeno.
Červené a infračervené světlo má oproti modrému či bílému světlu tu vlastnost, že prostupuje hlouběji do kůže. Nejvíce prostupné je infračervené záření, a tak svítící panely obsahují zdroj infračerveného světla v oblastech vlnových délek okolo 800-1000 nm.
Červené a infračervené světlo je absorbováno v mitochondriích na proteinových komplexech, které tvoří elektronový transportní řetězec. Předpokládá se, že tímto způsobem dochází ke stimulaci tvorby ATP, což je pro lidské buňky základní zdroj buněčné energie. Díky tomu mohou buňky a tkáně pracovat efektivněji.
5 zdravotních benefitů fotobiomodulační terapie
1. Podpora novotvorby kolagenu a vyhlazení vrásek
Jedním z nejlépe prozkoumaných účinků terapie červeným a infračerveným světlem je podpora funkce kožních buněk. Dochází k tomu díky stimulaci vlastní tvorby kolagenu a elastinu, což jsou proteiny zodpovědné za pružnost a elasticitu kůže.
Studie ukazují, že pravidelná fotobiomodulační terapie má pozitivní vliv na zmírnění vrásek a anti-aging efekt.
2. Podpora funkce kloubních spojů a zvýšení mobility
Pomocí fotobiomodulační terapie lze také podpořit funkci kloubních spojů, což je vhodné například po zranění nebo při zjištěné artróze způsobené opotřebením kloubních chrupavek.
Při péči o kloubní spojení (kolenní, kyčelní) je vhodné využívat pulzní metodu terapie červeným a infračerveným světlem, jelikož díky pulznímu módu lze využít vyšší intenzitu záření, která zajišťuje hlubší prostupnost tělesnou tkání.
3. Stimulace mitochondrií a podpora fyzického výkonu
Fotobiomodulační terapie je oblíbená také mezi aktivními a závodícími sportovci, jelikož některé studie ukazují, že díky stimulaci mitochondrií může podporovat fyzickou výkonnost. V takovém případě je vhodné zařadit terapie červeným a infračerveným světlem už několik hodin před sportovním výkonem.
Naopak pro podporu regeneračních procesů po fyzické aktivitě je vhodné zařadit fotobiomodulační terapii až po skončení fyzické aktivity.
4. Zvýšení růstu vlasů při problémech s jejich vypadáváním
Některé studie pozorují podporu růstu vlasů při vystavení kůže červenému a infračervenému světlu. Například ve studii z července roku 2022 bylo pozorováno, u osob trpících geneticky podmíněným vypadáváním vlasů došlo již po 5 týdnech ke zvýšení hustoty a růstu vlasů.
5. Urychlení hojení a podpora při rekonvalescenci
Terapie červeným a infračerveným světlem je oblíbeným a účinným doplňkem po zranění v rámci rekonvalescence. Hojně se využívá například při zánětech Achillovy šlachy (tendinopatie).
Podpora regeneračních procesů je způsobena jednak zvýšenou tvorbou kolagenu II. typu a dále stimulací proliferace mezenchymálních kmenových buněk, které pomáhají s hojením tkání.
Co si z toho vzít?
Terapie červeným a infračerveným světlem je účinnou a zcela bezpečnou technikou, kterou s oblibou využívají profesionální sportovci i nesportovci. Mezi hlavní benefity patří stimulace vlastní tvorby kolagenu, což má pozitivní vliv na stav kůže a může pomoci s vyhlazením vrásek.
Sportovci ocení podporu regeneračních procesů v rámci rekonvalescence či podporu fyzického výkonu po stimulaci mitochondrií před fyzickou aktivitou.
Zdroje:
SCARPIM, Ana Cláudia, Alessandra BAPTISTA, Daniel Souza Ferreira MAGALHÃES, Silvia Cristina NUNEZ, Ricardo Scarparo NAVARRO a Amanda Farage FRADE-BARROS. Photobiomodulation Effectiveness in Treating Androgenetic Alopecia. Photobiomodulation, Photomedicine, and Laser Surgery 2022, 40(6), 387-394
DOMPE, Claudia, Lisa MONCRIEFF, Jacek MATYS, et al. Photobiomodulation—Underlying Mechanism and Clinical Applications. Journal of Clinical Medicine 2020, 9(6)
AKAMATSU, F. E. Photobiomodulation therapy increases collagen II after tendon experimental injury. Histol Histopathol. 2021, 36(6), 663-674.
AILIOAIE, Laura Marinela a Gerhard LITSCHER. Photobiomodulation and Sports: Results of a Narrative Review. Life 2021, 11(12)
BARIKBIN, Behrooz, Zeinab KHODAMRDI, Leila KHOLOOSI, Mohammad Reza AKHGRI, Majid HAJ ABBASI, Mojgan HAJABBASI, Zahra RAZZAGHI a Samaneh AKBARPOUR. Comparison of the effects of 665 nm low level diode Laser Hat versus and a combination of 665 nm and 808nm low level diode Laser Scanner of hair growth in androgenic alopecia. Journal of Cosmetic and Laser Therapy 2017
STELIAN, Jean, Israel GIL, Beni HABOT, Michal ROSENTHAL, Iulian ABRAMOVICI, Nathalia KUTOK a Auni KHAHIL. Improvement of Pain and Disability in Elderly Patients with Degenerative Osteoarthritis of the Knee Treated with Narrow-Band Light Therapy. Journal of the American Geriatrics Society 1992, 40(1), 23-26
Autor článku: Martin Schmiedl